Finanse

Praca w Niemczech a PIT

 

Pracując w Niemczech, zastanawiamy się czy musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wszystko zależy od tego, czy osiągnęliśmy dochody w Polsce w 2017 roku. Jeśli ich nie uzyskaliśmy nie musimy rozliczać się z Polskim Urzędem Skarbowym. Inaczej jest, kiedy jednak posiadamy dochody z Polski.

Jak odzyskać podatek z Niemiec?

rozliczenie podatku z niemiecJeśli chcemy odzyskać podatek z Niemiec, potrzebne nam będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, o wysokości dochodu, jaki uzyskaliśmy w Polsce. Musimy udać się do Urzędu i wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia EU/EWR, oprócz tego musimy uiścić opłatę skarbową w wysokości siedemnastu złotych. Takiego zaświadczenia oczekują organy podatkowe w Niemczech. Jeśli nie uzyskaliśmy dochodów w Polsce, dostaniemy zaświadczenie od ręki, jeśli jednak posiadamy dochody osiągnięte w Polsce, będziemy musieli się rozliczyć. Wtedy należy wypełnić PIT-36, w którym przedstawimy dochody z Polski, oprócz tego musimy dołączyć załącznik o nazwie PIT/ZG. W tym załączniku powinniśmy przedstawić dochody osiągnięte zagranicą. Dopiero po złożeniu deklaracji będziemy mogli złożyć wniosek o zaświadczenie EU/EWR. Jest to dość skomplikowana sprawa i nie wszyscy potrafią poprawnie wypełnić deklarację. Dlatego o rozliczenie podatku z niemiec możemy poprosić księgową lub udać się do biura rachunkowego. Wystarczy wtedy dostarczyć niezbędne dokumenty, na podstawie których księgowa będzie mogła pomóc w rozliczeniu.

Obecnie większość deklaracji można wysłać drogą elektroniczną. Dzięki temu oszczędzamy czas, ponieważ nie musimy specjalnie odwiedzać Urzędu Skarbowego. Należy również pamiętać, że z Urzędem Skarbowym powinniśmy rozliczyć się do trzydziestego kwietnia. To ostateczny termin składania deklaracji. Po przekroczeniu czasu możemy spodziewać się konsekwencji.